Co je doména?

Doména je adresa, kterou lidé píší do svého prohlížeče, když chtějí navštívit vaši webovou stránku. Internet je velmi rozsáhlý a každý počítač má svou IP adresu, která může vypadat například takto: 66.249.66.1, podle které je v síti internetu dohledatelný. Doménové jméno se používá k identifikaci počítače v rámci internetu namísto psaní IP adresy, protože ta není snadno zapamatovatelná.

Pokud chcete používat doménu, musíte si ji nejdříve registrovat. Registrace se většinou pohybuje v řádu pár desítek až stovek korun za rok, podle toho, jakou koncovku domény si zvolíte. Doménu s koncovkou .cz si nejčastěji zaregistrujete do 200 Kč za rok.

Výběr domény je důležitá záležitost, protože podle domény vás zákazníci najdou. Špatně zvolená doména bude mít negativní vliv na vaše podnikání, protože doména se objevuje jak online, tak i offline na nejrůznějších tištěných materiálech.

Dobrá doména musí být relevantní a snadno zapamatovatelná.

Relevantní doména je většinou název vaší firmy nebo vaše jméno. V některých případech však může být název vaší firmy moc dlouhý nebo složitý, v takovém případě je vhodné doménu zkrátit tak, aby však zůstala relevantní. Pokud by se vaše společnost jmenovala například Opravna Automobilů Praha Vinohrady bylo by vhodné ji zkrátit na oapv.cz. Relevantní doména má také vliv na vaši pozici ve výsledcích vyhledávání.

Zapamatovatelná doména by měla být krátká a jednoduchá. Používejte především koncovky běžné pro Českou republiku tedy .cz, pokud cílíte na mezinárodní prostředí můžete využít koncovku .com. V některých případech jsou také vhodné koncovky .org nebo .eu.

Pokud začínáte podnikat v České republice, ale máte ambice v budoucnu vstoupit na zahraniční trh je vhodné si rovnou registrovat domény s koncovkou pro dané země nebo mezinárovní koncovkou.

co je to doména

Pokud se vaše doména píše jinak než se vyslovuje nebo máte dvě stejná písmena hned vedle sebe, pamatujte také na možné překlepy a překlepové domény si registrujte pro jistotu také.

Pokud je daná doména již obsazená, můžete zkusit kontaktovat jejího majitele, aby vám ji prodal. Pokud na dané webové stránce nejsou kontaktní údaje, můžete zkusit rejstřík nic.cz.

Co je webhosting?

Webhostingem se zjednodušeně nazývá prostor pro uložení webové stránky na nějakém serveru. Webové stránky se skládají ze souborů, které musí být někde uloženy. Tento prostor si většinou můžete pronajmout zároveň s registrací domény.

co je to webhosting

Pokud si plánujete zakoupit webhosting, určitě si nejdřívě proveďte průzkum. Podívejte se na recenze dané služby, jestli si například někdo nestěžuje na časté výpadky. Důležitá je také, jak je dostupná podpora v případě řešení nějakých problémů.

Pokud chcete, aby se vaše webová stránka načítala rychle a množství výpadků bylo na minimu, určitě se vypaltí si připlatit za kvalitní hostingové služby. Hosting samozřejmě seženete i zdarma, ale většinou s vloženou reklamou a ne příliš dobrou rychlostí a podporou.

Dále je vhodné se podívat na technické specifikace v daném placeném tarifu, jako je například verze php, dostupnost SSL certifikátů, celkový prostor nebo možnost vytvoření vlastních emailů. S těmito těchnickými záležitostmi by vám měl pomoci ten, kdo vám bude webové stránky vytvářet nebo vám rovnou dobrý a kvalitní hosting doporučí.